Haber

Eskişehir’in ilk cirit takımı muhteşem bir organizasyonla açıklandı

– Eskişehir’in ilk cirit takımı muhteşem bir organizasyonla açıklandı

Türkiye Geleneksel Binicilik SporŞubeler Federasyonu İl Temsilcisi Muhammet Ali Kaya:

“Cirit, Osmanlı döneminden beri oynanan bir savaş sanatıdır”

“Ciridi sporYaşatmaya çalışıyoruz”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’in ilk cirit takımı ve cet sporlarının tanıtımı için düzenlenen organizasyonda piste çıkan atlar ve binicilerin yaptığı atılımlar keyifli anlara sahne oldu.

Eskişehir’in ilk cirit takımı olan Eskişehir Akıncı Birliği Binicilik Sporları Kulübü kuruldu. Kuruluşu nedeniyle hem kulübü hem de binicilik sporunu gelecek nesillere tanıtmak amacıyla Eskişehir Keyifli At Çiftliği Sahası’nda Tepebaşı ilçesi Yukarısöğütönü mahallesinde çeşitli gösteriler düzenlendi. Gösterilerin ardından cirit ve atlı okçuluk müsabakaları 500’den fazla seyircinin beğenisine sunuldu. 12 lisanslı sporcu ve 3 milli grup sporcusu ile gerçekleştirilen gösteriler göz doldurdu. Seyirciler, gösteriler ve karşılaşmaların ardından kalan sürede atlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Adeta pistin tozunu atan atlar havadan görüntülendi.

“İnşallah sporumuzu daha iyi yerlere getireceğiz”

Eskişehir Akıncı Birliği Binicilik Sporları Kulübü’nün açılışında konuşan Türkiye Klasik Atlı Spor Dalları Federasyonu İl Temsilcisi Muhammet Ali Kaya, “Federasyonumuza bağlı 5 tane cet sporumuz var. Bunlardan biri cirit ve atlı okçuluk. Cirit takımı kurduk. Eskişehir’de.Ata sporumuzu tanıttık.Yaşatsın diye toplandık.Eskişehir’de bunun için çok çalıştık.Sonuçta 12 sporcuyu bir araya getirmeyi başardık.Bugün bir orta noktaya geldik,bunun için buradayız. bakalım neler yapabiliyoruz bugün ciritten nasıl oynandığını anlatacağız ciritin aslında tüm dünyada olmayan bir özelliği affetmek var sadece vurmadan yakaladığınız sporcuyu affetmek için cirit var Karıştığın sporcu.Cirit Osmanlı döneminden beri oynanan bir savaş sanatıdır.Bir antrenmandır,bir antrenmandır.Biz bu yıllarda bunu spor olarak yaşatmaya çalışıyoruz.Şu anda 12 sporcumuz var,bizim lisanslı sporcular Aynı zamanda üç milli grup sporcumuz da var, onları buraya çağırdık, bize ayak uydursunlar. Çünkü onlar hem bizim kardeşimiz hem de meslektaşımız. Onlar da bize burada ders verecekler, onlar birer sütun olacaklar. Bir noktaya geldik ama hala bazı eksikliklerimiz var. Antrenman yapacağız, inşallah genç sporcuları almak için çaba harcıyoruz. Şu anda yaklaşık beş yüz kişi var. Daha fazlasının geleceğini düşünüyoruz. İnşallah sporumuzu daha yüksek yerlere taşıyacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu