Yaşam

‘ET’nin orijinal modeli açık artırmada satıldı

Steven Spielberg’in 1982 yapımı bilim kurgu filmi ET’nin (Extra Terrestials) yapımından orijinal mekatronik model, Julian’s Auctions “İkonlar ve İdoller: Hollywood” müzayedesinde satışa çıktı. Mekatronik model örneği 2,56 milyon dolara alıcı buldu.

Satışa sunulan ET modeli bir ‘mühendislik şaheseri’ olarak kabul ediliyor. 85 aksiyon noktasına sahip olan model, İtalyan özel efekt sanatçısı Carlo Rambaldi’ye 1983 yılında üçüncü görsel efekt Oscar Ödülü’nü kazandırdı.

Altyazı

‘TEK, GERÇEK VE OTANTİK MODEL’

Eserin müzayede sitesindeki açıklaması ise şöyle: “Hollywood hafızasının belki de en nadide ve akılda kalıcı parçalarından biri, müzayedeye çıkarılmış; Dünya çapında hit olan ET filminin çekimlerinde kullanılan tek gerçek ve orijinal ET animatronik modeli.”

Ayrıca müzayede sitesinde yazan şartlara göre, Rambaldi’nin İtalya’daki bir hanımdan esinlenerek çektiği fotoğraflarından birine referans olarak küçük uzaylının uzayabilen boynu modüle eklendi. Rambaldi, ET’nin insanlarla empati kurması için uzatılabilir boynun değerli olduğuna inanıyordu.

DÜNYANIN SEKİZİNCİ HARİKA ‘ET’

Spielberg müzayedede “Hepimiz onu yaşayan, nefes alan bir organizma olarak görüyoruz, bu gerçek bir yaratık, benim görüşüme göre, deneyimlerime göre film dünyasının sekizinci harikası” dedi.

Rambaldi’nin karakter konsept görselleştirmesi için ön prodüksiyon sırasında Spielberg’e gösterilen orijinal ET maketi de geçtiğimiz yıllarda 125.000 dolara satıldı. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu