Yaşam

Sergi ziyaretçisi yanlışlıkla 42.000 $ ‘lık ‘balon köpek’ heykelini kırdı

Sıradan gündelik nesnelerden esinlenerek yaptığı çalışmalarıyla tanınan ABD’li ressam ve heykeltıraş Jeff Koons’un ünlü Balon Köpek heykeli, sergilendiği galeride meydana gelen bir kaza sonucu kırıldı.

ABD’nin Miami kentindeki Art Wynwood sanat galerisinde VIP teşhirde bulunan cam heykel, sergiyi ziyaret eden bir kadın tarafından ezildi.

Görgü tanıklarının ifadesine göre 16 Şubat’ta meydana gelen olayda, meraklı bir ziyaretçi 42 bin dolarlık heykeli “gerçek balon olup olmadığını test etmek” için parmağıyla itti. Bunun üzerine heykel teşhir edildiği sehpadan düşerek parçalara ayrıldı. Çevredekileri şoke eden olayın ardından sanat galerisi görevlileri cam parçalarını topladı.

Olaya tanık olan sanatçı Stephen Gamson, Fox News’e şunları söyledi:

“Sergide bir kadının heykele parmağıyla dokunduğunu gördüm. Hemen ardından heykel yere düşerek binlerce parçaya ayrıldı.”

ödemek zorunda değil

Kimliği belirlenemeyen kadın ziyaretçinin sanat koleksiyoncusu olduğu ancak kırdığı eserin bedelini ödemek zorunda olmadığı kaydedildi.

Bel-Air Fine Art’ta sanat danışmanı olarak çalışan ve Koons’un çalışmasına sponsor olan Bénédicte Caluch, Miami Herald’a heykelin kırılmasının bir kaza olduğunu ve sigorta şirketinin hasarı karşılayacağını söyledi. Caluch, “Bu büyük bir olay, herkes ne olduğunu görmek için toplandı” dedi.

Koleksiyondan 798 adet kaldı: ‘Bu aslında koleksiyoncular için iyi bir şey’

Bel-Air Güzel Sanatlar galerilerinin bir başka yetkilisi olan Cédric Boero, New York Times’a söyledi. “Olaya tanık olanlar için hayat 15 dakika durdu”dedi.

Boero, kazaya neden olan kadının özür dilediğini ve “çok çok üzgün” olduğunu belirterek “o an ortadan kaybolmak istediğini” söyledi.

799 modülden oluşan sonlu koleksiyonun modül sayısı kaza sonrası 798’e düştü.

Boero, “Bu aslında koleksiyonerler için iyi bir şey” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu