Haber

İsveç’te panik hakim! ‘Pastanın tamamını Türkiye’ye vermeyin’ çağrısı yaptılar.

Rusya-Ukrayna savaşının ardından NATO’ya katılmak isteyen İskandinav ülkeleri İsveç ve Finlandiya, son dönemde dünyanın gündemine oturan Türkiye’den veto aldı.

Türkiye geçtiğimiz günlerde Finlandiya’ya şartlarını yerine getirmesi için onay verdi ve Finlandiya NATO’ya 31. üye olarak katıldı.

Ancak İsveç için durum aynı değil. Terör örgütü PKK’nın İsveç’te yurt edinmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yapılan saygısızlık ve Türklerden ve Müslümanlardan nefret eden Rasmus Paludan’ın geçtiğimiz aylarda yaktığı Kuran’ın ardından Türkiye, İsveç’i tasvip etmeyeceğini açıklamıştı.

İSVEÇ’TEN ABD’YE ‘F-16’ ÇAĞRISI

İsveç, Rusya ile artan gerilim nedeniyle bir an önce NATO’ya katılmak istiyor. Bu konuda ABD’ye bel bağlayan ülke, uzun süredir ABD’nin NATO izniyle Türkiye’ye F-16’lar vermesini istiyor.

Ancak ABD, F-16 satış sürecinin İsveç’in NATO’ya girmesiyle ilgisi olmadığının altını çizmişti.

Geçtiğimiz günlerde F-16 kiti satışının onaylanmasının ardından İsveç bir hayal kırıklığı yaşıyor. İsveç’in önde gelen gazetelerinden Expressen, söz konusu F-16 durumunu ele aldı.

Kaderlerinin Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere de bağlı olduğunu ifade eden gazete, Dış Politika Enstitüsü’ne bağlı emekli siyaset bilimi profesörü Jan Hallenberg’in görüşlerine yer verdi.

“PARKIN BÜTÜNÜNÜ TÜRKİYE’YE VERMEYİN”

Hallenberg, “Bu tür şeyler tesadüfen olmaz. ABD, Türkiye’ye ‘Finlandiya’yı içeri alman iyi oldu. Ama sen vermedikçe İsveç’te tamamını alamayacaksın’ dedi. Pastanın tamamını Türkiye’ye vermeyin” dedi.sözlerini yerleştirdi.

İsveç bu konuda ABD’ye yaslanıyor. ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin, geçen hafta İsveç’e yıllar sonra bir ziyarette bulundu. Austin, yazdan önce İsveç’i NATO’ya sokmak için çok çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

haber-gerze.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu